Možno aj vám sa často mýlia. Vzhľadovo brusnice veľmi pripomínajú červené ríbezle. Síce obidve bobule sú chuťou kyselkavejšie, brusnice bývajú viac šťavnaté a plody sú o trošku väčšie.
Zber brusníc sa koná väčšinou od septembra do októbra, preto práve teraz na jeseň ich môžete zakúpiť čerstvé. Samozrejme v obchodoch sú dostupné počas celého roka – na trhu nájdeme brusnice sušené, mrazené, konzervované alebo v tekutej forme – vo forme brusnicových štiav, džúsov, džemov.
Obsah
Aj svetová gastronómia brusnice zbožňuje
Američania si spájajú brusnice hlavne s ich významným sviatkom ,,Deň Vďakyvzdania“ – brusnicovú omáčku podávajú k pečenému mäsu.
V severských krajinách Európy ako Švédsko sú súčasťou tradičného jedla ,,köttbullar“ (mäsové guľky).
V Nórsku a Fínsku sa brusnice používajú na prípravu ,,kjøttkaker“ (nórske mäsové guľky) alebo ,,karjalanpiirakka“ (fínske pirohy).
Zaujímavé sú aj iné kombinácie brusníc v slaných pokrmoch či ich pridanie do šalátov. Ak vás to zaujíma, pozrite si najlepšie recepty s brusnicami naslano.
Kyslá chuť brusníc? Ideálna pre sladké pokrmy
V gastronómii sa brusnice používajú hlavne na prípravu dezertov. Obecne platí, že ak je v recepte zahrnuté aj ovocie v podobe čučoriedok, černíc, malín alebo ríbezlí, kľudne môžete obmeniť práve tieto jej ,,bobuľové sestry“ za šťavnaté brusnice. Ich kyslejšia chuť vyváži sladkosť napríklad muffinov, sušienok či ovsených kaší.
Prinášame vám 3 sladké základné recepty, ktoré vynikajú jednoduchosťou a rýchlou prípravou.
10-minútový brusnicový džem
Ingrediencie:
0,5 kg čerstvých (popr. mrazených) brusníc
1 ⅔ pohára cukru
½ ČL masla
1 ČL strúhanej pomarančovej kôry
3 lyžice rastlinného želírovacieho prípravku Pektín (tekutého – nie práškového)
Postup:
Rozmixujte brusnice v kuchynskom robote, kým nebudete mať brusnicovú kašu (ak sú zmrazené, bude to skôr ako brusnicový prášok).
Priveďte ich do varu s cukrom a maslom.
Rýchlo vmiešajte tekutý ovocný pektín a varte ešte jednu minútu.
Odstráňte z tepla.
Po vychladnutí natrite na chleba, vianočku alebo použite ako plnku do koláčov.
Džem môžete skladovať v miske, sklenenej nádobe, bez sterilizovania vydrží v chladničke až dva týždne.
Rýchly „hrnčekový“ brusnicový koláč s mrvenicou
Ingrediencie:
Cesto:
2 hrnčeky hladkej múky
1 hrnček cukru
1 ½ ČL prášku do pečiva
½ ČL sódy bikarbóny
1 väčšie vajíčko
1 ČL nastrúhanej pomarančovej kôry
¾ hrnčeka pomarančového džúsu
¼ hrnčeka rozpusteného masla
1 ČL vanilkového extraktu
2 hrnčeky nahrubo nasekané čerstvé alebo mrazené brusnice
Tvarohová vrstva:
1 balenie smotanového syra
1/3 hrnčeka cukru
1 väčšie vajíčko
1 ČL vanilkového extraktu
Poleva:
¾ hrnčeka hladkej múky
½ pohára cukru
½ hrnčeka studeného masla nakrájaného na kocky
Postup:
Predhrejte rúru na 350° Celzia. Vo veľkej miske zmiešajte múku, cukor, prášok do pečiva a sódu bikarbónu. V inej miske vyšľahajte vajíčko, pomarančovú kôru, pomarančový džús, rozpustené maslo a vanilku. Pridajte do múčnej zmesi. Miešajte len dokým sa jednotlivé zložky neprepoja. Pridajte brusnice. Preložíme do vymastenej okrúhlej formy na pečenie.
V malej miske rozšľahajte krémový syr a cukor do hladka. Pridajte vajce a vanilku,šľahajte na nízkej rýchlosti len kým sa ingrediencie neprepoja. Nalejte ako ďalšiu vrstvu na cesto.
Zmiešajte múku a cukor v malej miske. Pridajte studené maslo, miešajte dokým sa nezačne ,,drobiť“. Vrstvu nasypte na vrch koláča. Pečte 70-75 minút do zlatohneda.
Vegánsky brusnicový smoothie
Ingrediencie:
1 zrelý banán
1 pohár čerstvých/mrazených brusníc
¼ nasekaných pekanových orechov
2 lyžice javorového sirupu
½ ČL mletej škorice
1 pohár nesladeného rastlinného mlieka (mandľové alebo ovsené)
1 ČL vanilkového extraktu
3 ľadové kocky
Postup:
Vložte všetky ingrediencie do vysokorýchlostného mixéra a rozmixujte na pyré do hladkého krému.
Pridajte extra mlieko, ak máte radi redšiu konzistenciu.
Pre vylepšenie môžete pridať vegánsky proteínový prášok, pomarančový džús či kôru
Pár rád, aby brusnice neboli „prúserom“
Pri kúpe brusníc dbajte na tvar – mali by byť pevné na dotyk a nemali by byť ,,zošuverené“.
Ak vám záleží na vašej váhe, pri brusnicových výrobkov by ste mali hľadať výrobky s malým alebo žiadnym cukrom, inak riskujete kalorickú bombu.
Pozor aj pri pití brusnicových štiav či džúsov, často sú tam pridávané cukry či iné sladidlá, popr. jablkový džús na vytvorenie sladšej chuti. Pri zložení by mali byť brusnice primárnou zložkou.
Brusnice sú zdrojom veľa vitamínov a minerálov. Bol pri nich zistený priaznivý vplyv na výkon mozgu, sú úspešné v boji proti rakovine, proti infekcii močových ciest, proti zubnému kazu atď. Väčšina ľudí si ich môže bezpečne pridať do svojho jedálnička, avšak tehotné ženy, ľudia riediaci si krv alebo ľudia s obličkovými kameňmi by mali najskôr prediskutovať zvýšenie príjmu so svojim lekárom. Každopádne, v malom množstve sú neškodné a pre sladké jedlá ideálna ingrediencia na dodanie sviežej chuti.
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.