BRUSNICA

Brusnica je obľúbená na celom svete pre svoju špecifickú chuť a liečivé účinky najčastejšie spájané s ochoreniami močového mechúra a obličiek. Brusnice však patria medzi najbohatšie prírodné zdroje vitamínov, minerálov a sú nabité antioxidantmi. Chránia ľudský organizmus pred voľnými radikálmi, posilňujú funkcie imunitného systému a zabraňujú vzniku infekcií.
ORAC: 9584
Vitamíny: C, A, B1, B2, B3, B6, B9
Minerálne látky: horčík, vápnik, mangán, draslík, železo, vápnik, meď, zinok, sodík

Pôvod brusnice čučoriedkovej

Severoamerickí Indiáni používali brusnice ešte pred objavením Ameriky Kolumbom. Boli pre nich obľúbeným ovocím a zároveň liekom na zranenia spôsobené šípmi. Verili, že prvú vetvičku brusnice priniesla ľuďom holubica ako dar Veľkého Ducha. Námorníci a usadlíci z Európy začali s týmto ovocím obchodovať a nazvali ho „červené zlato“. Názov „cranberry“ dostali brusnice podľa toho, že výrazné kvety pripomínali hlavičku a krk vtáka žeriava (Crane berry = bobule žeriava).

Pre komerčné účely sa brusnice začali pestovať pred takmer 200 rokmi. Brusnica prirodzene rastie v Severnej Amerike a do Európy sa dostala vďaka prisťahovalcom. V tridsiatych rokoch sa v Spojených štátoch začalo s výskumom účinkov brusníc a mnohé štúdie odhalili, že sú najlepšou prevenciou pred ochoreniami močového mechúra a obličiek.

Plody brusnice majú kyslo-nahorkastú chuť a dozrievajú obvykle v auguste až septembri. Plazivý krík dorastá do výšky 50 cm.

 

Obsahové látky brusnice

Brusnice sú bohatým zdrojom vitamínu C, vitamínu A, vitamínu K, karoténu, vlákniny a mnohých antioxidantov. Sú bohaté na minerálne látky, ako je horčík, vápnik, mangán, draslík, železo, vápnik, zinok či sodík.

Spomedzi viacerých kyselín obsiahnutých v brusniciach sú najdôležitejšie omega kyseliny, konkrétne omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, kyselina pantoténová a kyselina listová.

Za svoju typickú trpkú chuť, no zároveň aj najdôležitejší zdravotný účinok, vďačia brusnice proantokyanidínom. V bobuliach brusníc sa nachádza najúčinnejší typ – proantokyanidín A, ktorý patrí medzi bioaktívne látky so silným antiadhéznym efektom a pôsobí proti usadeniu baktérií na stenu močových ciest.

 

Liečivé účinky brusníc

Brusnica je skutočnou domácou lekárňou. Už jeden alebo dva poháre brusnicovej šťavy pomáhajú predísť mnohým ochoreniam. Červené bobule sú prírodným liekom proti viacerým typom baktérii, ktoré sa môžu nachádzať v ústnej dutine, žalúdku alebo močových cestách. Pripisuje sa im vplyv na prevenciu rakoviny hrubého čreva a srdcovo-cievnych ochorení. Znižujú tiež hladinu cholesterolu a pomáhajú stabilizovať rytmus srdca.

 • Brusnice majú silné dezinfekčné účinky, čistia močové cesty, vyplavujú z nich baktérie a pomáhajú ich uvoľniť. Proantokyanidíny v brusniciach liečia a zabraňujú infekcii močových ciest, pretože znemožňujú baktériám zachytávať sa na stenách močových ciest.
 • Podporujú tvorbu moču a jeho vylučovanie, obsahujú kyselinu citrónovú a ďalšie živiny, ktoré prečisťujú močové cesty a obličky, čím znižujú riziko vzniku obličkových kameňov.
 • Čerstvé brusnice sú bohatým zdrojom vitamínu C, preto sú výbornou prevenciou pred rôznymi ochoreniami, ich konzumácia podporuje imunitu a obranyschopnosť organizmu.
 • Vďaka obsahu flavonoidov znižujú riziko vzniku rakoviny a úmrtia na rakovinu. Proantokyanidíny zabíjajú bunky voľných radikálov a potláčajú rast rôznych nádorových buniek.
 • Brusnice udržujú zdravie srdca vďaka obsahu minerálov a enzýmov, ktoré pomáhajú znížiť „zlý“ LDL cholesterol z upchatých a blokovaných tepien.
 • Patria do úzkej skupiny prírodných zdrojov, ktoré dokážu stimulovať tvorbu kolagénu. Podporujú regeneráciu buniek, zlepšujú kvalitu pokožky, zamedzujú tvorbe vrások a celkovo spomaľujú proces starnutia.
 • Sú vhodným doplnkom stravy počas chudnutia, podporujú odvodnenie organizmu, prečistenie, zlepšujú trávenie a urýchľujú vyprázdňovanie.
 • Brusnice sú zdrojom vápnika, ktorý posilňuje kosti, zuby a nechty.
 • Bobule brusníc majú antiseptické vlastnosti, ktoré pomáhajú pri liečbe akné. Resveratrol, antioxidant obsiahnutý v brusnicovej šťave, efektívne bojuje proti vyrážkam a akné.
 • Brusnice sú dobré pre ústnu hygienu, na liečbu dutín či počiatočného ochorenia ďasien. Bránia tiež tvorbe zubného povlaku, pretože znižujú schopnosť baktérií držať sa a rásť v ústnej dutine.
 • Brusnicová šťava pomáha zastaviť určité kmene baktérií Haemophilus influenzae, ktoré sú častou príčinou ušných a respiračných infekcií u detí.
 • Brusnice sú prírodným antioxidantom. Zbavujú organizmus škodlivín a zlepšujú kondíciu.
 • Vďaka obsahu trieslovín v plodoch má brusnica aj mierne protihnačkové účinky.
 • Vitamín K obsiahnutý v brusniciach podporuje zrážanlivosť krvi, imunitu, mineralizuje kosti, stará sa o rast a vývoj buniek, dokonca je prevenciou proti osteoporóze.
 • Vďaka obsahu vitamínu K uľahčuje u žien priebeh menopauzy.
 • Brusnica napomáha pri cukrovke, keďže prispieva k zníženiu hladiny glukózy v krvi.
 • Brusnice majú antifungálne a antiseptické vlastnosti, ktoré bojujú proti lupinám.
 • Brusnicové kvety sa vo forme nálevu využívajú pri reumatických ochoreniach.
 • Brusnicový olej má výborné hydratačné účinky, nezanecháva pocit mastnoty a veľmi dobre sa vstrebáva. Dá sa preto použiť na ochranu pokožky a jej preventívnu hydratáciu.
 • List z brusnice má výborné protizápalové účinky a používa sa na kloktanie v ústnej dutine, obklady na lepšie hojenie rán alebo proti parazitárnym infekciám.

Pozrite si naše recepty z brusníc

14. septembra 2023
recepty brusnice brusnicové koláče

Brusnice: recepty, ktoré potešia všetkých milovníkov sladkého

Možno aj vám sa často mýlia. Vzhľadovo brusnice veľmi pripomínajú červené ríbezle. Síce obidve bobule sú chuťou kyselkavejšie, brusnice bývajú viac šťavnaté a plody sú o trošku […]
22. mája 2023
brusnice brusnicova omacka ryzovy nakyp

Najlepšie recepty s brusnicami „naslano“

Brusnice má väčšina ľudí zafixované ako bobuľu, ktorá sa používa v sladkých jedlách, ako sú koláče alebo iné formy zákuskov. Vedeli ste, že sa hodia aj […]
19. júla 2021

Cosmopolitan by Bobule ALKO

Osviežujúce letné drinky v kombinácii so 100 % šťavami z najzdravších slovenských bobúľ dokonale doplnia horúce letné večery! Priprav si doma ALKO Cosmopolitan by Bobule s […]

Spoznajte naše produkty z brusníc