ARÓNIA

Arónia čiernoplodá, označovaná aj jarabina čierna, temnoplodec alebo chokeberry, je často nazývaná kráľovnou antioxidantov. Nenápadné tmavomodré bobule arónie sú plné pozitívnych účinkov na ľudský organizmus.
ORAC: 16 062
Vitamíny: C, B1, B2, B3, B5, B6, B9, P
Minerálne látky: železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, zinok, sodík, mangán, jód, bór

Pôvod arónie čiernoplodej

Arónia pochádza z východu Severnej Ameriky, kde rástla prevažne vo vlhkých lesoch. V Kanade a USA sa dodnes vyskytuje ako divoko rastúci ker s originálnym názvom „chokeberry” – trpká bobuľa. Začiatkom 18. storočia bola z Ameriky prevezená do botanických záhrad v Rusku. Začalo sa tak s jej pestovaním v Európe a z Ruska sa rozšírila najmä do Poľska, Bieloruska a Nemecka.

Dnes už aróniu poznajú v celom svete a existuje niekoľko jej druhov. Najznámejšou a najviac rozšírenou je práve arónia čiernoplodá. Opadavý ker môže rásť do výšky 2 – 3 metrov, má biele kvietky, z ktorých vyrastú malé tmavomodré bobule. Plody arónie majú typickú kyslú chuť a dozrievajú v letnom období, koncom augusta.

 

Obsahové látky arónie

Arónia je právom označovaná za superplodinu a jej bobule sú skutočnou vitamínovou bombou. Obsahujú vysoké množstvo vitamínu C, ale aj vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B9 a P.

Bobule arónie majú najvyššiu koncentráciu antioxidantov spomedzi všetkých druhov ovocia. Majú veľmi vysokú hodnotu „ORAC“ – oxygen radical absorbance capacity – schopnosť viazania voľných radikálov kyslíka, resp. miera antioxidačnej schopnosti neutralizovať voľné radikály. Táto hodnota určuje účinnosť potraviny v oblasti ničenia voľných radikálov a čím je vyššia, tým je antioxidant účinnejší. Práve pre vysokú hodnotu ORAC sa arónia zaraďuje medzi tzv. „superfoods“ – superpotraviny.

Arónia tiež obsahuje vysoké množstvo antokyánov, ktoré pôsobia ako prírodný liek proti voľným radikálom, a ďalšie účinné látky ako napríklad karotény, pektínové látky a triesloviny. Práve vďaka obsahu antokyánov má svoju špecifickú tmavomodrú farbu. 100 g čerstvých bobúľ arónie obsahuje až 1 480 mg antokyánov a 664 mg proantokyanidinov. Majú veľmi nízky obsah nasýtených tukov, cholesterolu a sodíka.

Bobule arónie sú tiež bohatým zdrojom minerálnych látok (železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, zinok, sodík, mangán, jód a bór). Od ostatného ovocia sa líši vysokým obsahom polyfenolických látok a sorbitolu – prírodného sladidla, ktoré je vhodné aj pre diabetikov.

 

Liečivé účinky arónie

Arónia je považovaná za superplodinu najmä pre jej antioxidačné účinky. Antioxidanty spomaľujú starnutie, bránia poškodeniu buniek, znižujú riziko srdcových a degeneratívnych ochorení. V 100 g arónie sa nachádza až trikrát viac antioxidantov ako napríklad v čučoriedke.

 • Veľkým zdravotným benefitom arónie je jej schopnosť bojovať proti chorobám močovej sústavy. Obsahuje kyselinu chinovú, vďaka čomu je 5 až 10-krát účinnejšia ako najznámejšie prírodné liečivo tohto typu ochorení – brusnice. Bobule arónie pomáhajú udržiavať zdravé močové cesty a predchádzať problémom s častým močením či pálením.
 • Arónia tiež zlepšuje obeh krvi, posilňuje krvné cievy, čím znižuje riziko srdcových ochorení a infarktu.
 • Zrelá arónia obsahuje množstvo fenolov, ktoré podporujú hojenie rán, odstraňujú toxické látky z tela, znižujú zápal, zlepšujú elasticitu krvných ciev a zabraňujú ich zaneseniu.
 • Bobule arónie môžu brániť kŕčom a udržujú krvný tlak v norme.
 • Plody arónie znižujú hladinu glukózy v moči, čím pomáhajú pri liečbe cukrovky. Obsahujú 5 až 10-krát viac antokyánu, flavonoidov, vitamínov a minerálov ako iné druhy ovocia. Zistilo sa, že arónia hladinu cukru v krvi nezvyšuje, ba dokonca ju môže znížiť. To môže byť veľmi prospešné pre ľudí, ktorí majú nábeh na cukrovku, prípadne to môže pomôcť ľuďom zvládať samotnú cukrovku.
 • Bobule arónie pomáhajú aj pri liečbe žalúdočných problémov, ako sú žalúdočné vredy či hnačky. Sušená arónia je veľmi dobrým liekom na problémy s obličkami a žalúdkom.
 • Vďaka vysokému obsahu vlákniny tiež upravuje trávenie.
 • V neposlednom rade treba spomenúť, že arónia môže pomáhať aj pri regulácii hmotnosti. Dokáže zabrániť tomu, aby telo ukladalo tuk v problémových partiách. Strava obohatená o bobule arónie napomáha telu produkovať dobrý cholesterol.
 • Ak zaradíte aróniu do svojej stravy, môžete sa vynúť aj chrípke či prechladnutiu. Podporuje totiž imunitný systém a bojuje proti baktériám a vírusom. Bobule arónie majú protizápalové účinky a účinne bojujú proti nepríjemným vonkajším vplyvom, ktoré by mohli mať za následok zníženie imunity.
 • Netreba zabúdať ani na antikarcinogénny účinok arónie. Jej tmavomodré bobule sú prírodným liekom, účinným najmä pri rakovine hrubého čreva. Antokyány a antokyanínové pigmenty spomaľujú rast rakovinových buniek. Môžu dokonca usmrcovať časť napadnutých buniek bez toho, aby ovplyvnili tie zdravé. Rast rakovinových buniek dokážu spomaliť o 50 – 80 % bez toho, aby zničili tie zdravé.
 • Medzi ďalšie zdravotné benefity arónie patrí jej vysoký obsah karoténov, ktoré poskytujú ochranu očiam. Chránia bunky pred poškodením a oči pred tvorbou šedého zákalu. Arónia je takisto bohatá na obsah flavonoidných antioxidantov, ako sú napríklad luteíny a zeaxantíny, ktoré chránia oči napríklad pred zápalom.

Pozrite si naše recepty z arónie

19. júla 2021

Bobulavju ALKO

Osviežujúce letné drinky v kombinácii so 100 % šťavami z najzdravších slovenských bobúľ dokonale doplnia horúce letné večery! Priprav si doma ALKO Bobulavju s aróniovou šťavou […]
19. júla 2021

Bobuľový svet NEALKO

Osviežujúce letné drinky v kombinácii so 100 % šťavami z najzdravších slovenských bobúľ dokonale doplnia horúce letné večery! Priprav si doma NEALKO Bobuľový svet s aróniovou […]

Spoznajte naše produkty z arónie