ARÓNIA

Arónia čiernoplodá, označovaná aj jarabina čierna, temnoplodec alebo chokeberry, je často nazývaná kráľovnou antioxidantov. Nenápadné tmavomodré bobule arónie sú plné pozitívnych účinkov pre ľudský organizmus.
ORAC: 16 062
Vitamíny: C, B1, B2, B3, B5, B6, B9, P
Minerálne látky: železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, zinok, sodík, mangán, jód, bór

Pôvod

Arónia pochádza z východu Severnej Ameriky, kde rástla prevažne vo vlhkých lesoch. V Kanade a USA sa dodnes vyskytuje ako divoko rastúci ker s originálnym názvom „chokeberry” – trpká bobuľa. Začiatkom 18. storočia bola z Ameriky prevezená do botanických záhrad v Rusku. Začalo sa tak s jej pestovaním v Európe a z Ruska sa rozšírila najmä do Poľska, Bieloruska a Nemecka.

Dnes už aróniu poznajú v celom svete a existuje niekoľko jej druhov. Najznámejšou a najviac rozšírenou je práve arónia čiernoplodá. Opadavý ker môže rásť do výšky 2 – 3 metrov, má biele kvietky, z ktorých vyrastú malé tmavomodré bobule. Plody arónie majú typickú kyslú chuť a dozrievajú v letnom období, koncom augusta.

 

Obsah

Arónia je právom označovaná za superplodinu a jej bobule sú skutočnou vitamínovou bombou. Obsahujú vysoké množstvo vitamínu C, ale aj vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B9 a P.

Bobule arónie majú najvyššiu koncentráciu antioxidantov spomedzi všetkých druhov ovocia. Majú veľmi vysokú hodnotu „ORAC“ – oxygen radical absorbance capacity – schopnosť viazania voľných radikálov kyslíka, resp. miera antioxidačnej schopnosti neutralizovať voľné radikály. Táto hodnota určuje účinnosť potraviny v oblasti ničenia voľných radikálov a čím je vyššia, tým je antioxidant účinnejší. Práve pre vysokú hodnotu ORAC sa arónia zaraďuje medzi tzv. „superfoods“ – superpotraviny.

Arónia tiež obsahuje vysoké množstvo antokyánov, ktoré pôsobia ako prírodný liek proti voľným radikálom, a ďalšie účinné látky ako napríklad karotény, pektínové látky a triesloviny. Práve vďaka obsahu antokyánov má svoju špecifickú tmavomodrú farbu. 100 g čerstvých bobúľ arónie obsahuje až 1 480 mg antokyánov a 664 mg proantokyanidinov. Majú veľmi nízky obsah nasýtených tukov, cholesterolu a sodíka.

Bobule arónie sú tiež bohatým zdrojom minerálnych látok (železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, zinok, sodík, mangán, jód a bór). Od ostatného ovocia sa líši vysokým obsahom polyfenolických látok a sorbitolu – prírodného sladidla, ktoré je vhodné aj pre diabetikov.

 

Pozitívne účinky na zdravie

Arónia je považovaná za superplodinu najmä pre jej antioxidačné účinky. Antioxidanty spomaľujú starnutie, bránia poškodeniu buniek, znižujú riziko srdcových a degeneratívnych ochorení. V 100 g arónie sa nachádza až trikrát viac antioxidantov ako napríklad v čučoriedke.

 • Veľkým zdravotným benefitom arónie je jej schopnosť bojovať proti chorobám močovej sústavy. Obsahuje kyselinu chinovú, vďaka čomu je 5 až 10-krát účinnejšia ako najznámejšie prírodné liečivo tohto typu ochorení – brusnice. Bobule arónie pomáhajú udržiavať zdravé močové cesty a predchádzať problémom s častým močením či pálením.
 • Arónia tiež zlepšuje obeh krvi, posilňuje krvné cievy, čím znižuje riziko srdcových ochorení a infarktu.
 • Zrelá arónia obsahuje množstvo fenolov, ktoré podporujú hojenie rán, odstraňujú toxické látky z tela, znižujú zápal, zlepšujú elasticitu krvných ciev a zabraňujú ich zaneseniu.
 • Bobule arónie môžu brániť kŕčom a udržujú krvný tlak v norme.
 • Plody arónie znižujú hladinu glukózy v moči, čím pomáhajú pri liečbe cukrovky. Obsahujú 5 až 10-krát viac antokyánu, flavonoidov, vitamínov a minerálov ako iné druhy ovocia. Zistilo sa, že arónia hladinu cukru v krvi nezvyšuje, ba dokonca ju môže znížiť. To môže byť veľmi prospešné pre ľudí, ktorí majú nábeh na cukrovku, prípadne to môže pomôcť ľuďom zvládať samotnú cukrovku.
 • Bobule arónie pomáhajú aj pri liečbe žalúdočných problémov, ako sú žalúdočné vredy či hnačky. Sušená arónia je veľmi dobrým liekom na problémy s obličkami a žalúdkom.
 • Vďaka vysokému obsahu vlákniny tiež upravuje trávenie.
 • V neposlednom rade treba spomenúť, že arónia môže pomáhať aj pri regulácii hmotnosti. Dokáže zabrániť tomu, aby telo ukladalo tuk v problémových partiách. Strava obohatená o bobule arónie napomáha telu produkovať dobrý cholesterol.
 • Ak zaradíte aróniu do svojej stravy, môžete sa vynúť aj chrípke či prechladnutiu. Podporuje totiž imunitný systém a bojuje proti baktériám a vírusom. Bobule arónie majú protizápalové účinky a účinne bojujú proti nepríjemným vonkajším vplyvom, ktoré by mohli mať za následok zníženie imunity.
 • Netreba zabúdať ani na antikarcinogénny účinok arónie. Jej tmavomodré bobule sú prírodným liekom, účinným najmä pri rakovine hrubého čreva. Antokyány a antokyanínové pigmenty spomaľujú rast rakovinových buniek. Môžu dokonca usmrcovať časť napadnutých buniek bez toho, aby ovplyvnili tie zdravé. Rast rakovinových buniek dokážu spomaliť o 50 – 80 % bez toho, aby zničili tie zdravé.
 • Medzi ďalšie zdravotné benefity arónie patrí jej vysoký obsah karoténov, ktoré poskytujú ochranu očiam. Chránia bunky pred poškodením a oči pred tvorbou šedého zákalu. Arónia je takisto bohatá na obsah flavonoidných antioxidantov, ako sú napríklad luteíny a zeaxantíny, ktoré chránia oči napríklad pred zápalom.

Spoznajte naše produkty z arónie