GOJI

Goji – kustovnica čínska – je najvýživnejší plod našej planéty. Je bohatým zdrojom aminokyselín, stopových prvkov, viacerých vitamínov a antioxidantov. Pravidelná konzumácia goji významne prispieva k dlhovekosti, zlepšuje vitalitu, zvyšuje životnú silu, podporuje chudnutie, zlepšuje sexuálnu potenciu a plodnosť.
ORAC: 25 300
Vitamíny: C, B1, B2, B6, E
Minerálne látky: železo, zinok, meď, vápnik, fosfor, selén

Pôvod goji - kustovnice čínskej

Zázračné účinky goji na ľudské telo poznali už starí Číňania pred dvoma tisícročiami. Ostatné národy však goji objavili len nedávno. V Ázii je dodnes považované za tradičný prírodný všeliek. Svoju dlhovekosť, vitalitu, pevné zdravie a chuť do života pripisujú mnohí obyvatelia ázijských krajín práve červeným bobuľkám goji.

Kustovnica čínska je stredne veľký ostnatý krík pôvodom spod pohoria Himalájí a Mongolska, no dnes sa pestuje v mnohých krajinách sveta. Dorastá do výšky asi 2 metre a jej plody sa podobajú na šípky. Chuťou pripomínajú brusnice alebo sušené hrozienka.

 

Obsahové látky goji

Bobule goji sú doslova vitamínovou bombou. Obsahujú 18 rôznych aminokyselín, vlákninu a 21 stopových prvkov. Zo všetkých rastlín na našej planéte obsahujú najviac karotenoidov.

Bobule goji obsahujú vysoké množstvo vitamínu C, vitamíny B1, B2, B6 a E. Goji je tiež bohatým zdrojom minerálnych látok ako zinok, meď, vápnik či železo. Bobule sú skvelým zdrojom bielkovín a organizmu dodajú dávku potrebných aminokyselín. Goji taktiež obsahuje kyselinu linolovú, ktorá patrí medzi omega-6 mastné kyseliny.

 

Liečivé účinky goji

Goji je elixírom mladosti, sexuálnej vitality, potencie a plodnosti. Čínske ovocie je bohaté na antioxidanty, ktoré neutralizujú voľné radikály. Tie sú dôvodom starnutia organizmu a vzniku rakovinových buniek.

  • Bobule goji obsahujú viac vitamínu C ako pomaranče, ktorý je nevyhnutný pre správnu funkciu imunitného systému. Ich pravidelná konzumácia tak podstatne vplýva na posilnenie imunity.
  • Plody kustovnice čínskej sú známe svojimi antioxidačnými účinkami. Antioxidanty bojujú proti škodlivým účinkom voľných radikálov, ktoré môžu prispievať k rýchlejšiemu starnutiu organizmu a rozvoju mnohých vážnych ochorení, chránia bunky, pôsobia protizápalovo a spomaľujú proces starnutia.
  • Goji je cenené pre podporné a stimulujúce účinky na plodnosť, potenciu a správne fungovanie prostaty. U mužov podporuje tvorbu zdravých spermií, stimuluje testosterón a prispieva k vyššej sexuálnej vitalite.
  • Goji je tiež bohatým zdrojom vlákniny, ktorá je nevyhnutná pre správnu funkciu trávenia. Prispieva tak k prevencii tráviacich ťažkostí, pozitívne pôsobí na metabolizmus a môže byť účinným pomocníkom pri redukcii váhy.
  • Konzumácia bobúľ goji napomáha udržať správnu hladinu cholesterolu a pozitívne vplýva na úroveň krvného tlaku. Podporuje krvotvorbu a posilňuje srdce, čím prispieva aj k prevencii vážnych kardiovaskulárnych ochorení.
  • Podľa tradičnej čínskej medicíny plody kustovnice čínskej pomáhajú v boji proti depresii, zlej nálade a pocitom úzkosti. Upokojujú nervový systém a zároveň sú nositeľom dlhovekosti.
  • Bobule goji sú prospešné aj pre zdravie očí. Obsahujú antioxidant zeaxantín, ktorý sa nachádza aj v očiach. Spolu s ďalšími látkami, napríklad luteínom, pôsobia pozitívne na funkciu zraku a preventívne proti degenerácii sietnice.
  • Priaznivé účinky goji ocenia aj diabetici, pretože napomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi. Reguluje hladinu glukózy a inzulínu v krvi, čím napomáha potlačiť nepríjemné prejavy cukrovky.

Pozrite si naše recepty z goji

19. júla 2021

Bobule Orient ALKO

Osviežujúce letné drinky v kombinácii so 100 % šťavami z najzdravších slovenských bobúľ dokonale doplnia horúce letné večery! Priprav si doma ALKO Bobule Orient so šťavou […]
19. júla 2021

Fit Bobuľa NEALKO

Osviežujúce letné drinky v kombinácii so 100 % šťavami z najzdravších slovenských bobúľ dokonale doplnia horúce letné večery! Priprav si doma NEALKO Fit bobuľu so šťavou […]

Spoznajte naše produkty z goji