Čo sa dozviete?
Bobule čučoriedok nielen skvele chutia, ale obsahujú celý rad zdraviu prospešných látok. Ich konzumáciou dodáte telu vitamín A, E, C, B1, B2, B3, 5, B6, B7 a B9. Čučoriedky vitamíny obsahujú vo veľkom množstve, no sú bohaté aj na minerálne látky ako železo, zinok, horčík či jód. Vďaka antioxidačným účinkom dokážu čučoriedky bojovať proti voľným radikálom a zvýšiť obranyschopnosť vášho organizmu. Okrem toho pôsobia preventívne proti rakovine a kardiovaskulárnym ochoreniam, stabilizujú hladinu cukru v krvi a podporujú trávenie. Ako to ale vyzerá, ak máte tento zdraví zázrak na záhrade?
Sadenie
Čučoriedky patria medzi pomaly rastúce kry, ktoré nie sú náročné na pestovanie. Stačí vedieť, ako im vytvoriť na záhrade tie správne podmienky a odmenia sa vám zdravými plodmi plnými vitamínov a minerálnych látok. Je však nutné povedať, že pestovanie čučoriedok si vyžaduje aj istú dávku trpezlivosti. Niekedy trvá i dva až tri roky, kým bude ich úroda skutočne bohatá. Pozrite sa s nami na to, ako pestovať čučoriedky u vás na záhrade.
Dobrou správou je, že čučoriedky je možné vysadiť počas celého roka. Ak však chcete počkať na ideálny čas, začnite s ich výsadbou skoro na jar. Potrebné je ale dbať na to, aby ich nezničili mrazy. Ak ste sa už rozhodli, že začnete na vašej záhrade pestovať tieto kry, myslite aj na to, kde ich vysadiť. Čučoriedky obľubujú slnečné miesto. Na tienistom mieste nie sú produktívne a úroda býva nižšia.
Vedeli ste, že? Vyššiu úrodu docieliť aj vtedy, ak v blízkosti čučoriedok vysadíte aspoň dva druhy s rovnakým časom kvitnutia.
Čučoriedkam sa darí predovšetkým v kyslej piesočnatej alebo piesočnato-hlinitej pôde. Okrem toho by mala byť pôda i dostatočne priepustná, aby nezadržiavala príliš veľa vody. Dôležité je tiež nevysádzať čučoriedky príliš hlboko do zeme, nakoľko potrebujú dostatočný prísun kyslíka.
Ako sa starať o čučoriedky?
Ako sme spomenuli vyššie, čučoriedky majú plytký koreňový systém, na ktorý treba dbať i pri starostlivosti o ne. Čučoriedky neokopávajte a burinu v ich blízkosti vytrhávajte radšej ručne. Pre bohatú úrodu je dôležité, aby ste pravidelne prestrihávali konáriky.
Zabúdať by ste nemali ani na hnojenie, ktoré dodá rastline potrebné živiny. Odporúčame vám siahnuť po organických hnojivách určených špeciálne pre čučoriedky.
Ak doprajete čučoriedkam na vašej záhrade tú správnu starostlivosť, budete sa môcť tešiť z úrody od polovici júla. Pri skorších odrodách až do konca augusta pri neskorých odrodách. Pri čakaní na úrodu však môžete dopriať vášmu teplu všetky benefity, ktoré ponúkajú bobule čučoriedky. Siahnuť môžete po organickej šťave. Čučoriedková šťava je skvelou alternatívou, s ktorou čakanie na prvé plody vašich čučoriedok zvládnete zdravo a chutne.