Príroda je mimoriadne bohatá na liečivé druhy rastlín, ktoré si dokážu poradiť s rôznymi ochoreniami či inými zdravotnými problémami. Okrem klasických liečivých rastlín sa však stretávame aj s kategóriou tzv. superpotravín, ktoré majú pre zdravie človeka mimoriadny význam. Jednou z nich je aj rakytník rešetliakový. Ak ho máte doma, prinášame vám tipy, ako ho zužitkovať.
Rakytník rešetliakový, známy aj ako čínsky rakytník, je jedným z mnohých druhov rakytníka. Pochádza z Číny a od iných druhov sa líši svojimi charakteristickými vlastnosťami a typickým výzorom. Rastie ako rozvetvený, hustý, tŕnistý krík, ktorý dosahujú výšku 2 až 4 metre. Má úzke, lineárne listy so strieborným alebo šedo-zeleným odtieňom a jeho bobule sú typické svojou oranžovou, neprehliadnuteľnou farbou.
Obsah
Rakytník rešetliakový je superpotravina, ktorá sa zbiera najmä kvôli plodom. Typická je pre ne vysoká koncentrácia vitamínu C, vitamínu E, vitamínu B, minerálov, antioxidantov, karoténov a flavonoidov. Okrem toho jeho bobule obsahujú aj vysoký podiel mastných kyselín vrátane omega-3, omega-6 a omega-9, ktoré sú dôležité pre zdravie srdca a celkovú kondíciu tela. Obľúbený je v tradičnej čínskej medicíne, kde sa používa na liečbu rôznych ochorení a ako posilňujúce tonikum. U nás sa využíva najmä ako výživový doplnok pre zlepšenie imunitného systému. Svoje významné miesto má však rakytník aj v rámci prírodnej kozmetiky, kde sa využíva najmä na posilnenie pleťovej kondície.
Rakytník je relatívne odolný a nenáročný na pestovanie. Preto sa rýchlo udomácnil aj v domácich záhradách či na menších farmách. Preferuje slnečné a dobre odvodnené miesto s priepustnou pôdou, ktorú je pred vysadením dobré obohatiť aj výživným kompostom. Rastlinu je ideálne sadiť na jar, resp. na jeseň, pričom po výsadbe netreba zabúdať na dostatočné zavlažovanie. Neskôr, keď sa rakytník prijme, je voči suchu pomerne odolný. Nevyžaduje si pravidelné orezávanie, podľa potreby ho však môžete formovať do vami požadovaného tvaru a veľkosti. Plody rakytníka dozrievajú na jeseň a na samotný zber sú vhodné, keď zmäknú a dosiahnu svoju typickú sýto-oranžovú farbu. Vtedy ich opatrne odstráňte a použite na prípravu jedál, nápojov či domácich liečiv.
Bobule rakytníka rešetliakového sa často používajú na výrobu prírodných štiav, sirupov, džemov, olejov a iných potravinových výrobkov. Rakytník má totiž príjemnú chuť s lahodnou kyslosťou, vďaka čomu sa často využíva aj na dochucovanie jedál.
Potravín a liečiv vyrobených z rakytníka nájdete v obchodoch viac než dosť. Pamätajte však, že ešte pred nákupom produktu sa treba oboznámiť aj s jeho výrobcom. Nie všetky produkty dostupné na trhu vám totiž poskytnú rakytník v podobe, ktorá bude pre vaše telo naozaj prospešná. Vyberať preto treba najmä čerstvé produkty od lokálnych dodávateľov, prípadne si niektoré z nich vyrobiť aj doma. Tu je 6 perfektných tipov, ako na to!
Rakytníková šťava je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako využiť domáci rakytník. Stačí, ak zo zozbieraných rakytníkových bobúľ vytlačíte šťavu a zmiešate ju s vodou. Získate tak osviežujúci nápoj bohatý na vitamíny, ideálny pre posilnenie imunitného systému.
Ak si chcete blahodarné účinky rakytníka odložiť aj na neskôr, môžete si pripraviť rakytníkový sirup. Bobule rakytníka jednoducho uvaríte s cukrom a vodou, necháte vychladnúť a zavaríte do sklenených flašiek. Takto uvarený sirup môžete neskôr použiť na dochutenie nápojov, zmrzliny a dezertov, pridať ho však môžete aj do šalátových dresingov.
Ďalším spôsobom ako zužitkovať rakytník, je príprava rakytníkového džemu. Bobule rakytníka najskôr roztopíte varom a vzniknutú šťavu zahustíte cukrom. Rakytníkový džem potom zavaríte do sklenených pohárov a kedykoľvek naň dostanete chuť, môžete si ho natrieť na chlieb, zavinúť do palacinky či dochutiť ním obyčajný biely jogurt.
Rakytníkový čaj je ďalšou z možností, ako využiť prospešné vlastnosti rakytníka. V tomto prípade však budete potrebovať jeho listy, nie plody. Čerstvé alebo sušené listy rakytníka stačí namočiť do horúcej vody a nechať ich pár minút lúhovať.
Rakytníkový olej sa získava priamo z bobúľ rakytníka a je bohatý na omega-7 mastné kyseliny, vitamín E a ďalšie zdraviu prospešné zložky. Môžete ho použiť ako doplnok stravy, pridávať ho do šalátových dresingov alebo ho aplikovať priamo na pokožku ako hydratačné a prírodné liečivo.
Ak máte radi domácu zmrzlinu, môžete si doma pripraviť aj jej rakytníkovú verziu. Potrebovať budete už spomínanú rakytníkovú šťavu, ktorú jednoducho zmiešate s mliekom, smotanou a trochou sladidla podľa vlastnej chuti. Potom zmes dôkladne vyšlaháte, vylejete do zmrzlinovej formy a necháte zamraziť. Takáto zdravá pochúťka vás počas horúcich dní príjemne osvieži a zároveň vaše telo zásobí aj množstvom zdraviu prospešných živín.