Unikátne ovocie krásnej zlatistej farby predstavuje kombináciu antioxidantov, stopových prvkov, olejov, nasýtených mastných kyselín a vitamínov. V rakytníkových bobuliach sa spájajú účinné látky, ktoré pozitívne pôsobia na organizmus a imunitný systém.
Rakytník obsahuje široké spektrum vitamínov, sacharidov, antioxidantov, aminokyselín a bielkovín. Rovnako ako čučoriedky, obsahuje aj rakytník kyselinu listovú. Žiarivé bobule sú bohatým zdrojom vitamínov skupiny B (B1, B2, B6) a vitamínu D, podporujúceho rast a vývoj kostí. Plody rakytníka sú zdrojom triesloviny, minerálnych látok a omega 3, 6, 7 a 9 kyselín. Tieto bioaktívne látky robia z rakytníka zdraviu prospešnú superpotravinu. Šťava z rakytníka obsahuje až 25-krát viac vitamínu C ako citrusové plody.
Pre vegánov aj mäsožravcov
Obsahuje vitamín B12, ktorý je nevyhnutný pri produkcii červených krviniek. Spolu so železom pomáha vytvárať proteín prenášajúci kyslík – hemoglobín. Vitamín B12 sa prevažne vyskytuje v potravinách živočíšneho pôvodu. Vegáni a vegetariáni dokážu suplementovať vitamín B12 práve z tohto bobuľovitého ovocia.
Rakytník účinkuje na receptory mozgu, zlepšuje pamäť a koncentráciu. Je obľúbený aj kvôli tíšeniu reumatických bolestí, podporuje hojenie popálenín, regeneruje tkanivá a sliznicu tráviaceho ústrojenstva. Plody rakytníka podporujú tvorbu žalúdočného hlienu a regulujú sekréciu žalúdočných kyselín.
Zdravotné účinky rakytníka sa dajú využiť pri nachladnutí, bolestiach hlavy, športovej či pracovnej záťaži. Pozitívne vplýva na organizmus a podporuje imunitu pri infekčných chorobách. Jeho biostimulačné účinky sú overené pri bolesti žalúdka, zníženej kyslosti žalúdočných štiav a zápaloch močových ciest.
Rakytník pozitívne účinkuje v boji proti rakovine, zápalu horných dýchacích ciest a pozitívne vplýva na tráviaci trakt. Obsahuje pektíny, ktoré na seba dokážu naviazať soli ťažkých kovov, ako sú olovo, ortuť a kadmium a z organizmu ich bezpečne vylúčiť.
Silný ako…? Rakytník!
Využitie rakytníka je všestranné a vďaka jeho zdravým bobuliam dokáže organizmus ľahšie bojovať proti vírusom chrípky a herpesom. Rakytník zápasí proti rôznym druhom baktérií, ako je stafylokok, hemolitický streptokok či helicobacter pylori, čo je baktéria, ktorá môže za zápal sliznice žalúdka a tvorbu vredov.
Toto liečivé ovocie má antioxidačné účinky a pozitívne vplýva na cievny systém, srdce a prekrvenie myokardu. Môže za to vysoký obsah bioflavonoidov, ktoré spevňujú cievne steny a znižujú tvorbu edémov. Pozitívne účinky rakytníka sú preukázané aj klinickými testami a toto bobuľovité ovocie sa odporúča ako prevencia pri liečbe aterosklerózy.
Rakytník pomáha spevňovať vlasové folikuly, podporovať lesk vlasov, vitalitu pokožky a udržovať ich zdravý stav. Pomáha pri problémoch s ekzémami, pri dermatitíde, mykózach, preležaninách. Pomocou rakytníka sa koža rýchlejšie regeneruje a udržuje plastická a pružná.