Čučoriedky všetci poznáme ako malé fialovkasté bobuľky. Vynikajúco chutia, preto ich okrem dezertov radi pridávame aj do raňajkových kaší a smoothies. Vyrábame si z nich domáci džem alebo si na nich jednoducho len tak pochutnáme. Sila čučoriedok však nespočíva len v ich chuti, výnimočné sú aj ich účinky na zdravie, vďaka ktorým sa čučoriedka zaraďuje medzi skupinu tzv. superpotravín. Ak neviete, ako ich konzumovať, tu je 7 produktov, ktoré si okamžite zamilujete.
Čučoriedky sú malé bobule známe pre svoju modrú farbu a sladko-kyslú chuť. Patria k obľúbeným pochúťkam, vďaka čomu ich často využívame nielen v rámci pečenia, ale aj varenia. Čučoriedka je okrem toho dôležitou súčasťou samotného potravinárskeho priemyslu, kde sa využíva najmä na výrobu štiav, džemov, koláčov, zmrzliny a mnohých ďalších obľúbených produktov.
Obsah
Okrem svojej vynikajúcej chuti sú čučoriedky výnimočné aj pre svoj bohatý obsah živín a vitamínov, ktoré majú priaznivé účinky na naše zdravie. Sú bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty, čo z nich robí významný zdroj živín pre náš organizmus. Obsahujú vitamíny A, C, E a K vrátane niektorých vitamínov skupiny B a bohaté sú aj na minerály ako draslík, vápnik, železo a zinok.
Čučoriedky sú mimoriadne bohaté na železo, dôležitý minerál, ktorý podporuje tvorbu červených krviniek a prispieva tak k celkovému zlepšeniu krvného obehu. Táto superpotravina je preto ideálna pre ľudí s nedostatkom železa, ktorí chcú jeho príjem zvýšiť na odporúčané množstvo. Bojujte s chudokrvnosťou prírodným všeliekom.
Svoj osobitý význam majú čučoriedky najmä vďaka vysokému obsahu antioxidantov, medzi ktoré patria aj antokyány, kyselina elagová a katechíny. Všetky tieto látky nášmu telu pomáhajú chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi, čo prispieva k ochrane pred chronickými ochoreniami, napr. pred srdcovo-cievnymi ochoreniami, cukrovkou či rakovinou. Antioxidanty tiež prispievajú k zdraviu očí a zlepšujú kognitívne funkcie mozgu.
Čučoriedky majú okrem toho priaznivý vplyv aj na trávenie a na celkové zdravie čriev. Sú zdrojom prírodnej vlákniny, ktorá podporuje správnu tráviacu činnosť, zlepšuje peristaltiku čriev a pomáha telu udržiavať črevnú mikroflóru v skvelej kondícii. Čučoriedky sú preto vnímané aj ako vláknina pre deti, zároveň však predstavujú jej významný zdroj aj pre dospelého človeka. Vláknina ako taká totiž prispieva aj k pocitu sýtosti, čo priaznivo vplýva aj na kontrolu hmotnosti.
Okrem všetkých spomínaných výhod sú čučoriedky známe aj vysokým obsahom fytochemikálií, ktoré majú protizápalové účinky a prispievajú k zdraviu kostí a svalov. Nezanedbateľný je však aj ich priaznivý vplyv na zrak a pleť, preto verte, že konzumáciu čučoriedok rozhodne neoľutujete.
Konzumovať čučoriedky ako čerstvú potravinu nie je vôbec žiadny problém, aj napriek tomu sa nám však z času na čas žiada malá zmena – alternatíva, vďaka ktorej je možné čučoriedky konzumovať aj v inej forme, než len v podobe čerstvého ovocia. Každý z produktov má svoj osobitý význam a dôležité je, že vďaka rôznorodosti čučoriedkových produktov dokážeme denne prijímať naozaj veľké množstvo vitamínov a zdraviu prospešných látok. Tu je preto 7 tipov na čučoriedkové produkty, ktoré by ste mali nielen vyskúšať, ale ideálne aj zapojiť do svojho denného jedálnička.
Čučoriedková šťava je osviežujúci nápoj s vysokým obsahom antioxidantov a vitamínov. Antioxidanty pomáhajú chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi a vitamíny zase výrazne posilňujú náš imunitný systém. Pravidelná konzumácia čučoriedkovej šťavy tak prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému a tým aj k udržaniu si dobrej zdravotnej kondície.
Čučoriedky sú skvelým základom pre prípravu zdravých a chutných smoothies, ktoré sú ideálne ako rýchle a výživné raňajky. Čučoriedky stačí zmiešať s akýmkoľvek ovocím, jogurtom a pridať niekoľko ľadových kociek. Čučoriedkové smoothie, ktoré si viete takýmto spôsobom veľmi jednoducho pripraviť, je tak nielen osviežujúce, ale najmä mimoriadne výživné a bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty.
Čučoriedkový džem je sladká pochúťka, ktorá obsahuje vysoký podiel čučoriedkových bobúľ, preto je bohatá na vitamíny, minerály a vlákninu. Čučoriedkový džem môžete pokojne použiť ako náplň do rôznych druhov koláčov, natrieť si ho na chlieb alebo ho jednoducho pridať do klasického bieleho jogurtu.
Okrem zdravia majú účinky čučoriedok vynikajúci vplyv aj na zdravie a krásu pokožky, preto existuje množstvo kozmetických prípravkov, ktoré obsahujú čučoriedkový základ. Príkladom sú rôzne pleťové vody, masky alebo pleťové krémy. Čučoriedkové kozmetické prípravky sú bohaté najmä na antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti starnutiu pokožky a zlepšujú jej vzhľad. Okrem toho takýto kozmetický prípravok aj sviežo vonia, čo sa dá najmä v rámci leta veľmi prakticky využiť.
V lete perfektne padne, ak máte doma niečo, čo vás v horúci deň osvieži a skvelým nápadom je napríklad čučoriedková drť. Na jej prípravu vám budú stačiť čučoriedky, ktoré roztlačíte do tekutej formy, dochutíte podľa vlastných predstáv a necháte zamraziť.
V domácnostiach, najmä v tých, kde sú malé deti, je veľmi obľúbenou aj detská čučoriedková výživa. Neraz býva kombinovaná aj s inými druhmi ovocia, pričom na trhu je možnosť vybrať si z množstva rôznych značiek. Odporúčame však vždy siahnuť po bio kvalite, ktorá je pre malé deti veľmi dôležitá.
Ak máte radi ochutené vody, potom môžete čučoriedky konzumovať aj vo forme osviežujúceho sirupu. Ide najmä o zdravú náhradu pre tých, ktorí sa nedokážu vzdať sladených vôd. Prírodný čučoriedkový sirup môže v takomto prípade odľahčiť organizmus a zároveň ho zásobiť potrebnými vitamínmi a minerálmi.
Čučoriedky a ich rôznorodé produkty majú pre naše zdravie mimoriadny význam. Či už vám učaruje čučoriedková šťava, čučoriedkové smoothie, čučoriedkový džem, drť, výživa alebo sirup, môžete si byť istí, že nimi svoje telo potešíte. Nezabudnite však, že ani s čučoriedkami to netreba preháňať. Ich konzumácia by mala byť súčasťou vyváženej stravy a nemala by nahrádzať klasické jedlo.