Chudokrvnosť alebo anémia je ochorenie, ktorým podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie trpí až tretina žien v produktívnom veku. U tehotných žien hovorí WHO až o 40 % prípadov anémie. Čo presne však anémia je, ako sa prejavuje a ako jej prechádzať s pomocou prírody, sa dozviete v tomto článku.
Obsah
„Anémia je stav, pri ktorom je počet červených krviniek alebo koncentrácia hemoglobínu v nich nižšia ako normálne. Hemoglobín je potrebný na prenos kyslíka a ak máte príliš málo alebo abnormálne červené krvinky či nedostatok hemoglobínu, zníži sa kapacita krvi prenášať kyslík do telesných tkanív,“ vysvetľuje Svetová zdravotná organizácia na svojom webe. Inými slovami by sa dalo povedať, že ide o stav, kedy vo vašej krvi nie je dostatok červených krviniek, alebo sú vaše červené krvinky (erytrocyty) abnormálne a nedokážu na seba naviazať kyslík.
Stav, ktorý opisuje WHO, nemá len jednu príčinu. Nedostatok červených krviniek môže mať za následok hneď niekoľko príčin.
Jednou z častých príčin chudokrvnosti je porucha tvorby červených krviniek. Ak nemá organizmus dostatok železa, vitamínu B12 či kyseliny listovej, červené krvinky sa netvoria tak, ako by mali. A kde sa vlastne erytrocyty tvoria? Ich tvorba prebieha v kostnej dreni. Ak je kostná dreň napadnutá nádorovými bunkami, napríklad pri leukémii, môže byť ovplyvnená aj tvorba červených krviniek. O anémii hovoríme aj pri chorobách krvného farbiva hemoglobínu.
No a v neposlednom rade môže k anémii dôjsť aj pri väčších stratách krvi. Pri náhlom krvácaní môže človek stratiť až jeden a pol litra krvi.
Vedeli ste, že? Anémiou trpí aj viac ako 40 % detí mladších ako 5 rokov. Podľa WHO sa ukázalo, že anémia s nedostatkom železa ovplyvňuje kognitívny a fyzický vývoj detí a znižuje produktivitu dospelých.
Čo všetko môže za vznik anémie už viete. Ako ale zistiť, že ňou trpíte práve vy? Ešte pred navštívením lekára si môžete všímať signály, ktorými sa vám vaše telo snaží dať najavo, že niečo nie je v poriadku. Medzi najčastejšie príznaky anémie patrí únava a dýchavičnosť. Človek s anémiou je aj výrazne bledý. Okrem toho sa anémia prejavuje aj búšením srdca, bolesťou hlavy alebo hučaním v ušiach. Neobvyklé nie sú ani malátnosť, slabosť, spavosť či závrate.
K spomínaným príznakom sa môže pridať aj nechutenstvo, náladovosť, zápcha alebo hnačka či strata hmotnosti. V hraničných prípadoch môže už človeka trpiaceho anémiou dôjsť až k stavu bezvedomia.
Svetová zdravotnícka organizácia zaraďuje medzi najčastejšie príznaky anémie práve únavu, slabosť, závraty a dýchavičnosť. Ak nimi trpíte, určite by ste mali zvážiť návštevu vášho lekára.
Pri niektorých druhoch anémie nie je možné jej úplne predísť či ovplyvniť jej priebeh. V týchto prípadoch ide väčšinou o vrodené predispozície. Pri anémii z nedostatku železa však máte možnosť zmeniť svoje návyky a stravovanie tak, aby malo vaše telo dostatok železa a iných látok potrebných na tvorbu červených krviniek. Na dostatočný príjem by si mali dať pozor aj budúce mamičky, ktoré často trpia nedostatkom železa.
„Anémia je indikátorom zlej výživy a zlého zdravotného stavu,“ uvádza WHO. Áno, chudokrvnosť z nedostatku železa či vitamínu B12 viete ovplyvniť vašimi stravovacími návykmi. Na čo sa ale pri jedle zamerať? Pri tomto druhu anémie by ste si mali dať záležať na tom, aby vaša strava denne obsahovala potraviny bohaté na železo, kyselinu listovú a vitamíny C, E a B12. Práve tieto zložky totižto podporujú správnu krvotvorbu a teda i tvorbu červených krviniek.
Potravinami bohatými na železo a vitamín B12 sú červené mäso, vaječné žĺtky, mliečne výrobky či pečeň. Z rastlinných variantov sú to strukoviny, celozrnné obilniny, cvikla, špenát či kapustové listy a podobne. Kyselinu listovú nájdete v čerstvej zelenine alebo obilninách a obilných klíčkoch.
Pomoc môžete hľadať aj v ovocí. Chutným a zdravým doplnkom stravy, ktorý by nemal chýbať ani na vašom stole, sú aj nenápadné bobule – čučoriedky. V našich článkoch sme vám tento prírodný všeliek už predstavili, napríklad TU. Okrem iných dôležitých a zdraviu prospešných látok obsahujú aj vitamín C, kyselinu listovú a stopové prvky ako železo, meď a mangán. Práve táto kombinácia dokáže napomôcť k liečbe a prevencii chudokrvnosti.
Poviete si, ako dosiahnuť, aby ste vo vašom jedálničku pravidelne mali dostatok železa a ostatných látok podporujúcich tvorbu červených krviniek? Alternatívou k čerstvým čučoriedkam môžu byť koncentrované organické šťavy z čučoriedok. Ak vám záleží na správnej krvotvorbe, spravte si z ich pitia každodennú zdravú rutinu. Iným variantom môžu byť aj vločky z plodov čučoriedok, ktoré sú vyrábané pomalým sušením a mletím. Vďaka tomu nestratia nič zo svojich blahodarných účinkov na vaše zdravie. Pridajte ich do jogurtu alebo ovsenej kaše a vychutnajte si vašu porciu zdrvia.
Ak hľadáte inšpiráciu na chutné smoothie z potravín bohatých na železo, vitamín B12 a kyselinu listovú, vyskúšajte tento recept na smoothie nabité zdravím.
Čo budete potrebovať?
Všetky ingrediencie pridajte do mixéra a pomixujte. Ak sa vám nebude pozdávať konzistencia, pokojne prilejte vodu, alebo pridajte kúsok banána. Na vrch môžete ešte smoothie posypať vločkami z čučoriedok. Nie je to nič náročné a vy si takmer bez námahy môžete pochutnávať na skvelom nápoji plnom zdravia a železa.
Ak chcete predísť anémii z nedostatku železa alebo vitamínu B12, venujte vášmu jedálničku dostatočnú pozornosť. Snažte sa, aby bol bohatý na červené mäso, veľa zeleniny a ovocia. Potrebné látky môžete vášmu telu dopriať už ráno a to rýchlo a chutne. Nebojte sa siahnuť po organickej šťave, ktorú môžete jednoducho zaradiť do vašej rannej rutiny. Zdraviu prospešné látky tak dodáte vášmu organizmu ešte skôr, ako vyjdete z domu.