Arónia, známa aj ako jarabina čierna, vás prekvapí nie len chuťou, ale aj blahodarným účinkom na zdravie. Ak chcete vedieť, aké látky a vitamíny obsahuje, ako ju pestovať či spracovať, ste na správnom mieste. Zistite všetko o tomto výnimočnom bobuľovom ovocí.
Rôzne názvy arónie: arónia čiernoplodá, jarabina čierna, temnoplodec, chokeberry (trpká bobuľa).
Obsah
Pôvodným domov jarabiny čiernej je východ Severnej Ameriky, kde ju poznalo už domorodé obyvateľstvo. Do Európy sa dostala začiatkom 18. storočia, keď ju priviezli do botanických záhrad v Rusku. Jej cesta postupne smerovala do Poľska, Bieloruska či Nemecka. Dnes je tento ker rozšírený po celom svete a postupne si nachádza cestu zo záhrad a sadov do moderných jedálničkov. Poďte spolu s nami zistiť viac o tejto superplodine.
Ako už viete, tento ker či strom pochádza zo Severnej Ameriky a dorastá do výšky približne dva metre. Plodmi arónie sú dužinaté malvice sfarbené do modročierna so šupinovitým povlakom sivej až striebristej farby. Tieto plody spoznáte aj tak, že svojím vzhľadom pripomínajú čučoriedky. Ich veľkosť sa pochybuje približne od 8 do 15 milimetrov, no ukrývajú v sebe viac, ako by ste si mohli myslieť.
Vedeli ste, že? Latinský názov arónie čiernoplodej je Aronia melanocarpa. Stretnúť sa môžete aj s názvom temnoplodec čierny.
Plody arónie sú bohaté na množstvo zdraviu prospešných látok. Sú skvelým zdrojom polyfenolických zlúčenín, akými sú polyfenolické kyseliny, prokyanidiny, anthokyany a flavonoly. Aký vplyv majú na naše zdravie? Tieto látky patria medzi antioxidanty, ktoré bojujú proti nepriaznivým účinkom voľných radikálov a takzvanému oxidačnému stresu. Ten vzniká, keď sú naše bunky vystavené nadmernému množstvu voľných radikálov. Ak ich chcete zo stravy prijať čo najviac, konzumujte ovocie a zeleninu, ktoré ich obsahujú v surovom stave. Arónia ich ukrýva v sebe viac ako napríklad brusnice alebo spomínané čučoriedky.
Vedeli ste, že? Lokalita, v ktorej tento ker pestujete, môže ovplyvniť množstvo polyfenolických zlúčenín v malviciach. Na ich obsah má vplyv dokonca aj obdobie zberu a spracovanie.
Jarabina čierna má tiež vysokú hodnotu ORAC (oxygen radical absorbance capacity). Jazykom laika hovoríme o schopnosti viazať voľné radikály kyslíka, alebo ich neutralizovať. Čím vyššia hodnota ORAC, tým vyššia je aj táto schopnosť. ORAC pri arónii je 16 062 μ mol TE/100 g.
S látkami prospešnými pre vaše zdravie ale nekončíme. Arónia obsahuje aj vápnik, železo, fosfor, horčík, draslík, zinok, sodík, jód a bór. Jej bobule sú skutočnou vitamínovou bombou obsahujúcou vitamíny A, B, C, E a P.
Niet divu, že sa arónia radí medzi takzvané superpotraviny. Ide o potraviny, ktoré spĺňajú kritérium maximum výživy a minimum kalórií. 100 gramov čerstvých plodov má 47 kalórií, 16,9 gramov vlákniny a 1,4 gramu bielkovín.
Vďaka sorbitolu si ju môžu dopriať aj diabetici. Sorbitol je totižto prírodné sladidlo, ktoré nemá výrazný vplyv na hladinu cukru v krvi. Dokonca ju skôr zníži, ako zvýši. Cukrovkou vo svete trpí približne 422 miliónov ľudí a je jedným z najčastejších prípadov úmrtia.
Ako sme už spomenuli, arónia má silu ochrániť vaše telo pred voľnými radikálmi. Viete ale, čo to v praxi znamená pre vaše zdravie? Antioxidanty dokážu spomaliť starnutie buniek. Arónia funguje aj ako prevencia pred radou vážnych chorôb, akými sú rakovina, srdcovocievne ochorenia či cukrovka. Lieči žalúdočné ťažkosti i choroby močových ciest a iné. Poďte sa spolu s nami dozvedieť o tomto prírodnom všelieku viac.
Jednou z možností prevencie je okrem pravidelných prehliadok je zdravý životný štýl, ktorého súčasťou je aj strava. Aj tu platí, že antioxidanty dokážu zázraky. Ako veľmi účinná sa ukázala sila arónie pri rakovine hrubého čreva.
Vedeli ste, že? Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) dokáže prevencia predísť vzniku 30 % až 50 % prípadov rakoviny.
Mnohí za najúčinnejší prírodný liek proti zápalu močových ciest považujú brusnice. Vďaka kyseline chinovej je ale arónia oveľa účinnejšia. Rečou čísel hovoríme o 5 až 10 krát vyššej účinnosti. Ak máte problémy s častými infekciami močových ciest sprevádzanými nepríjemným pálením a častými návštevami toalety, arónia čiernoplodá by mala byť pevnou súčasťou vášho jedálnička.
Vedeli ste, že? Zápal močových ciest trápi vo väčšej miere ženy.
O účinkoch jarabiny čiernej pri rakovine hrubého čreva sme vám už povedali. Vedeli ste ale, že sa stará aj o ostatné časti vášho tráviaceho traktu? Pomáha aj pri žalúdočných problémoch, akými sú hnačka či žalúdočné vredy. V sušenej podobe je vhodná aj pre ľudí s ťažkosťami s obličkami a žalúdkom. Vláknina z malvíc sa postará o správne trávenie.
Ak bojujete s kilami navyše, určite k pohybu a vyváženej strave pridajte aj konzumáciu arónie. Tá bráni ukladaniu tuku v problémových partiách. Skvelé, nie?
S trávením a tráviacim traktom je úzko spojená aj imunita a správne fungovanie imunitného systému. Až 80 % imunitného systému sa nachádza v črevnom systéme, ktorý by pokryl plochu piatich futbalových ihrísk. Ak je v poriadku vaše trávenie, narastá aj obranyschopnosť vášho organizmu.
Arónia chráni vaše telo aj pre baktériami a vírusmi a má protizápalové účinky. Pri jej pravidelnom užívaní sa nemusíte báť aj bežných ochorení, akými sú chrípka či prechladnutie. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako si napríklad pripraviť chutný čaj z arónie.
Srdcovocievne ochorenia sú rovnako závažné a netreba ich podceňovať. Každý rok si vyžiadajú približne 17,9 milióna ľudských životov, čo je najviac spomedzi všetkých chorôb. Je však možné im predchádzať aj prírodnou formou. V prevencii využite silu arónie a jej schopnosti zlepšiť obeh krvi v tele, posilniť cievy a podporiť ich elasticitu. Rovnako udržuje aj normálnu hladinu krvného tlaku a bráni zaneseniu ciev. Jej plody tak znižujú riziko infarktu a iných srdcovocievnych chorôb.
Vďaka obsahu železa je vhodným doplnkom stravy aj pre chudokrvných ľudí, respektíve ľudí bojujúcich s anémiou z nedostatku železa. To podporuje tvorbu hemoglobínu, červeného krvného farbiva, ktoré je hlavnou zložkou červených krviniek. Hemoglobín viaže kyslík a rozvádza ho do celého tela. Nedostatok železa spôsobuje slabosť, únavu, závrate i zvýšenú dýchavičnosť.
Vedeli ste, že? Podľa predpokladov Svetovej zdravotníckej organizácie trpí nedostatkom železa tretina žien v produktívnom veku a až 40 % tehotných žien je anemických.
Ak máte na pozemku miesto na krík arónie, nebojte sa a pustite sa do jej pestovania. Nie je to nič zložité. Táto trváca rastlina odolá aj nízkym teplotám a chorobám. Rovnako nie je náročná ani na pôdu. Poďte sa ale dozvedieť viac o tom, ako sa môžete aj u vás na záhrade tešiť z jarabiny čiernej.
Ak jej chcete u vás vytvoriť ideálne podmienky, zasaďte ju do stredne ťažkej pôdy s vyšším obsahom humusu. Medzi stredne ťažké pôdy patria piesočnato-hlinité a hlinité. V zásaditej zemi začnú arónii žltnúť listy, vyhovuje jej skôr slabo kyslá až neutrálna pôda s pH 6 až 6,5. Zabezpečte jej aj dostatok vlahy a slnečných lúčov. Na dôkladné zalievanie si dajte pozor predovšetkým pri tvorbe plodov. Odmenou vám bude krásny krík plný zdravých malvíc. Prvé bobule môžete zbierať po 3 až 4 rokoch. Najsilnejšiu úrodu čakajte v 7. až 10. roku.
Tip od nás: Nezabudnite na pravidelné prestrihávanie. Arónia má totiž tendenciu k prehusteniu. Nájdite si čas a každý rok ju osloboďte od prestarnutých konárov. Ani tu to však nepreháňajte, inak začne arónia vypúšťať nové výhonky od koreňov.
Skvelé využitie nájde aj ako živý plot. Jej nenáročnosťou a krásnym vzhľadom od jari až do neskorej jesene získate nie len zdravé plody, ale i novú pýchu vašej záhrady. Zasaďte sadenice 30 až 50 centimetrov od seba a tešte sa z liečivého prírodného oplotenia.
Chcete aróniu zaradiť do vášho jedálnička? Spôsobov je hneď niekoľko a rozhodne vás len tak neomrzia. Na výber máte šťavy lisované za studena, sirupy, likéry či dokonca aj vína a pivá. Skvele chutí aj v smoothie či detských výživách, vďaka ktorým môžu jej blahodarné účinky aj tí najmenší.
Vedeli ste, že? Za studena lisovaná a pasterizovaná šťava vydrží aj dva roky.
Ako naložiť s bohatou úrodou? Okrem sirupu je sa arónia hodí aj na prípravu výborného džemu, ktorý skvelo dochutí palacinky či iné sladké i slané jedná. Malvice pokojne zamrazte a použite neskôr. Sušené plody majú tiež široké využitie u vás v kuchyni. Pridajte si kúsok zdravia do jogurtu, kaše alebo smoothie. Šikovné pekárky a pekári ich zas čerstvé i sušené hravo zakomponujú do koláčov, bublanín a muffinov.
Aj my pre vás máme niekoľko tipov, ako zakomponovať aróniu do vašich jedál. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.
Vedeli ste, že? Arónia sa používa aj na výrobu liečiv či kozmetických prípravkov. Rovnako sa uplatňuje aj ako prírodné farbivo, napríklad do zmrzlín.
Sušené plody arónie môžete zaliať horúcou vodou a po chvíľke vypiť ako teplý čaj plný zdravia. Na 200 mililitrov vody postačí jedna lyžička sušených malvíc. Je to jednoduché, čo poviete?
Ďalšou skvelou možnosťou ako zaradiť do vášho jedálnička aróniu, sú aj smoothies. Aj tu máme pre vás niekoľko zdravých a chutných receptov.
Čo budete potrebovať?
Všetky ingrediencie si odmerajte v rovnako veľkom hrnčeku, pridajte do mixéra a mixujte dohladka. Nápoj plný vitamínov máte na svete za pár minút.
Čo budete potrebovať?
Aj v tomto prípade postupujeme rovnako. Všetko stačí dať do mixéra a máte hotovo.
Tip od nás: Ak máte dostatočne výkonný mixér, skúste doň počas horúcich letných dní pridať aj pár kociek ľadu. Získate tak chutnú a osviežujúcu vitamínovú bombu. Hotové smoothie môžete dať aj do mrazničky a vytvoríte si skvelú mrazenú pochúťku.
Ak doma nemáte výkonný mixér či dostatok času, kvalitné 100 % smoothie s aróniou nabité vitamínmi a vyladenou chuťou nájdete aj v našom eshope.
Šťava z arónie dokonale vyladí aj letné drinky, ktoré si môžete pripraviť v alkoholickej alebo nealkoholickej verzii. Inšpirujte sa našimi osviežujúcimi receptami na Bobulavju (ALKO) alebo Bobuľový svet (NEALKO) a ohúrte svojich hostí originálnymi nápojmi, ktoré sú navyše nabité vitamínmi!
K mäsu si môžete ľahko pripraviť aj netradičnú no chutnú a jednoduchú omáčku z džemu z arónie. Buďte odvážni a prekvapte rodinu či blízkych vašim kulinárskym umením. My vám povieme ako na to.
Čo budete potrebovať?
Ak máte všetky ingrediencie, zbytok je hračka. Na panvicu pridajte džem, zalejete ho vínom a pridajte cukor. Varte na miernom ohni, kým sa neodparí tekutina a nevznikne omáčka.
Tip od nás: Ak nemáte džem, použiť môžete aj zavárané plody arónie.
Džem môžete využiť aj na prípravu zdravých, vegánskych ovsených tyčiniek a poriadnu dávku vitamínov a antioxidantov tak jednoducho a chutne dostanete do celej rodiny.
Čo budete potrebovať?
Rozohrejte si rúru na 160°C. V miske zmiešajte suché ingrediencie – ovsené vločky, múku, kokosový aj trstinový cukor, orechy, kypriaci prášok a soľ. Roztopte margarín a prilejte ho do misky. Všetko spolu zapracujte do cesta pripomínajúceho hrubú strúhanku.
Na menší plech rozprestrite papier na pečenie, dve tretiny cesta naň presypte a utlačte rukou tak, aby vznikla súvislá vrstva cesta. Následne ho dajte piecť na 10 minút.
Keď vyberiete plech z rúry, potrite cesto džemom z arónie a posypte ho zvyškom cesta. To však už neutláčajte a vráťte ho do rúry na ďalších 25 minút. Sledujte, kým vrchná vrstva nezačne hnednúť a vyberte. Po vychladnutí nakrájajte na tyčinky a máte hotovo.
Arónia je nenáročný ker, ktorý sa zo Severnej Ameriky dostal až do našich končín. Aj vo vašej záhrade tak môžete zberať úrodu drobných bobúľ plných blahodarných látok pre váš organizmus. Ich pravidelným užívaním vo forme štiav či džemov môžete predchádzať nohým nepríjemným ochoreniam. Dajte jarabine čiernej šancu a pocíťte jej účinky na vlastnej koži.