Hovorí sa, že čím je dieťa menšie, tým je starostlivosť oň jednoduchšia. Z pohľadu stravovania to rozhodne platí. S pribúdajúcimi mesiacmi je do mlieka potrebné zakomponovať aj prvé príkrmy. Ako sa však zorientovať v tom množstve odporúčaní? Po akých surovinách a príchutiach detskej výživy siahnuť v úplných začiatkoch? Ako vedieť, kedy s príkrmami začať a ako rozlíšiť, či všetko, čo robíme, robíme správne? Všetky odpovede nájdete v článku.
Prvou a jedinou stravou, ktorú dieťa hneď po narodení pozná, je materské mlieko, prípadne dojčenskú stravu, ktorá je jeho náhradou. V tomto jedle nachádza nielen energiu, ale aj všetky živiny, ktoré potrebuje do svojich 6 mesiacov. Výnimkou je vitamín D, ktorý materské mlieko neobsahuje, preto sa novorodencom podáva vo forme výživového doplnku.
Obsah
Materské mlieko priamo od matky je najlepšou formou výživy, akú môžeme dieťaťu dopriať. Je preň nielen formou výživy, ale poskytuje mu aj silnú dávku živín a vitamínov potrebných pre budovanie silnej imunity. Materské mlieko tak deti chráni pred rôznymi chorobami, infekciami a vírusmi číhajúcimi v okolí. A čím dlhšie sme dieťaťu schopní materské mlieko poskytnúť, tým lepšie. Ak nám to okolnosti dovoľujú, určite by sme mu ho do dosiahnutia 6 mesiacov nemali odopierať.
Materské mlieko má však zároveň aj mnoho ďalších výhod. Je zadarmo, máte ho vždy a všade so sebou a bez akýchkoľvek starostí je vždy ohriate na ideálnu teplotu.
Polrok, počas ktorého dieťa prijíma len materské mlieko, mu zároveň poskytne dostatočný čas na to, aby sa mohlo s novinkou, za ktorú príkrmy spočiatku považuje, dokonale vyrovnať. S celou touto novou situáciou sa tak bude môcť lepšie zžiť, a tak tento prechod aj oveľa jednoduchšie zvládne.
Okrem toho je oveľa jednoduchšie kŕmiť 6 mesačné dieťa než to, ktoré má, povedzme, 4 mesiace. U novorodencov totiž chvíľu trvá, kým sa žuvací a prehĺtací reflex vyvinie do takej miery, aby celý príkrm neskončil kdesi mimo úst. Zároveň má dieťa v tomto veku už lepšie vyvinuté jednotlivé chute. Problém už mu nerobí ani kaša či mierne hrudkovité jedlá, preto nemusíte každý príkrm mixovať do dokonale jemnej zmesi.
Tak, ako pri všetkom, aj pri príkrmoch treba mať na pamäti, že každé dieťa je individuálne, preto nemusí do bodky spĺňať všeobecne dané pravidlá. 6. mesiac preto nemusí byť pre zahájanie prvých príkrmov vždy smerodajný. Tak, ako to platí v rámci mnohých prípadov súvisiacich s rastom a vývojom novorodenca, aj prvé príkrmy si dieťa väčšinou vypýta samé. Nie doslova, samozrejme, no ak si ho dostatočne všímame, určite túto „nápovedu” neprehliadneme.
Všímať by sme si pritom mali 3 základné znaky. Všetky sa začínajú prejavovať v období okolo 6. mesiaca a jasne nás upozorňujú na to, že dieťa je už pripravené kombinovať materské mlieko s prvými príkrmami.
Uponáhľané rozhodnutia pre zahájenie obdobia prvých príkrmov môžu často vyplývať z falošných signálov, na základe ktorých súdime, že už zrejme nastal „ten správny čas”. Príkladom je nadmerné žuvanie si pästí, časté nočné prebúdzanie sa či častejšia frekvencia dojčenia alebo kŕmenia. Všetko toto sú však znaky, ktoré sú bežným detským správaním, a tak nemusia nevyhnutne znamenať, že dieťa cíti väčší pocit hladu, a že je teda pripravené na zavedenie prvých príkrmov.
Aj samotné falošné signály však môžu byť k niečomu užitočné – napríklad vám dávajú znamenie, že je čas doplniť do domácnosti všetko potrebné vybavenie, ktoré budete pri podávaní prvých príkrmov potrebovať. Toto je zoznam vecí, na ktoré by ste rozhodne nemali zabudnúť:
Obdobie podávania prvých príkrmov je pre dieťa zároveň skúškou jeho imunity. Prvýkrát totiž konzumuje niečo iné než je materské mlieko, a teda sa do jeho tela môžu dostať aj prípadné baktérie či vírusy. Ako rodičia by sme preto mali zvýšiť pozornosť a uplatňovať v praxi niekoľko základných hygienických a bezpečnostných pravidiel, ktorými budeme prípadné riziká eliminovať. Dodržiavať by sme mali najmä tieto pravidlá:
Začiatky pri prvých príkrmoch bývajú ťažké. Často máte pocit, že celá vaša snaha vychádza nazmar a ešte si k tomu celému zarobíte prácu navyše. Príkrmy sú totiž neraz všade naokolo, len nie v ústach vášho dieťaťa. Nič si však z toho nerobte – základom je nevzdať sa a vytrvalo pokračovať v tejto snahe aj naďalej.
Aby ste celé toto obdobie uľahčili nielen sebe, ale aj vášmu dieťaťu, riaďte sa niekoľkými jednoduchými pravidlami. Pomôžu vám myslieť pozitívne a čiastočne odbúrať nielen psychické napätie, ale aj časť povinností. Toto sú ony:
V úvode môže byť ťažké zvážiť, ktorým druhom príkrmu je vhodné začať. Riadiť sa preto oplatí týmito pravidlami:
V úplných začiatkoch je dobré pripravovať príkrmy vo forme pyré, ktoré má zo všetkých príkrmov najjemnejšiu textúru. Tento príkrm je najčastejšie dostupný vo forme detskej výživy. Ideálne je pritom siahnuť po 100 % ovocnom pyré, ktoré je najlepšou formou detskej výživy aj z hľadiska obsahu vitamínov a potrebných živín. Pri výbere preto dbajte na to, aby detská výživa, ktorou deti kŕmite, bola najmä kvalitná a výživná.
Výhodu majú v tomto smere rodičia, ktorí majú možnosť pripravovať detskú výživu z doma dopestovaných surovín. Ak však takúto možnosť nemáte, môžete siahnuť napríklad po 100 % ovocnej výžive Bubko. Tieto zdravé ovocné maškrty sú vyrobené z čerstvo natrhaných bobúľ bez pridaného cukru či akýchkoľvek druhov farbív a konzervantov. Na ich zahustenie a osladenie sú použité výhradne jablká, preto sú naozaj 100 % ovocnou detskou výživou bez cukru v BIO kvalite bez umelých prísad. Ako prvú môžete vyskúšať napríklad 100 % ovocnú výživu bez cukru s príchuťou hrušky, ktorá vaše dieťa nielen zasýti, ale zároveň mu doplní aj potrebné tekutiny.
Kašovité a hrudkovité príkrmy by mali byť až „druhou métou” prikrmovania. Siahnuť by ste po nich mali až v momente, keď vidíte, že vaše dieťa bez akýchkoľvek problémov zvláda príkrmy vo forme pyré. Pyré totiž stačí len prehltnúť, preto deťom svojou konzistenciou pripomína samotné materské mlieko. V prípade kaše či hrudkovitého príkrmu už však deti musia čiastočne zapojiť aj žuvanie a to im (najmä spočiatku) môže robiť problém. Aj v tomto prípade však stačí, ak budete trpezliví a verte, že všetko časom pôjde tak, ako má. Hrudkovité a kašovité formy prvých príkrmov im najskôr skúste ponúknuť v malých množstvách (pokojne môžete namiesto lyžice použiť prst) a sami uvidíte, ako na ne bude vaše dieťa reagovať.
Už viackrát sme písali, že s prvými príkrmami začíname zhruba vo veku 6 mesiacov. To sa síce ľahko povie, no v praxi oveľa ťažšie predstaví. Vy aj dieťa by ste sa mali totiž prestaviť na úplne nový režim. Ako by teda obdobie prvých príkrmov malo v praxi vyzerať?
V prvom rade netlačte na pílu a nerobte z prvých príkrmov jadrovú fyziku. Doprajte čas sebe aj dieťaťu a nesnažte sa z prikrmovania robiť nejaký fixný rituál. Snažte sa k celej situácii pristupovať spontánne. Ak máte rozlietaný deň a nič nestíhate, ste nervózni vy aj dieťa, tak si určite nenakladajte ďalší stres tým, že pripravíte príkrm a ešte budete od dieťaťa očakávať aj to, že ho zje. Verte, že takýto prístup je celkom zbytočný. Namiesto toho si vyberte čas, keď ste obaja v pohode a podvedome cítite, že dnes by to snáď mohlo vyjsť.
Ideálny čas, kedy by ste mali dieťaťu ponúknuť príkrm, je čas, v ktorom sa obvykle chystáte na dojčenie. To znamená, že dieťa by nemalo byť najedené, no zároveň treba vystriehnuť čas, kedy nie je ani priveľmi hladné. Ak sa vám podarí tento čas správne odhadnúť, môžete si byť istí, že dieťa s vami bude spolupracovať. Ak sa mu podarí prehltnúť prvé sústo príkrmu a zistí, že to uspokojuje jeho pocit hladu, vyhrali ste. Ak mu však príkrm ukážete v momente, keď už nedokáže myslieť na nič iné len na mlieko, môžete celý proces kŕmenia rovno zabaliť.
V období prvých príkrmov ich dieťa nepotrebuje jesť niekoľkokrát za deň. Celkom stačí, ak mu príkrm podáte len jedenkrát denne, vyslovene na spestrenie stravy. Tak či tak sa v začiatkoch z príkrmu nezasýti a aj naďalej bude závislé od materského mlieka. Nemali by ste preto uvažovať nad tým, že dieťa s pribúdajúcimi príkrmami postupne odstavíte od dojčenia. V dojčení pokojne pokračujte tak dlho, ako to bude vám aj dieťaťu vyhovovať. Okrem toho nezabudnite, že súčasne s príkrmami by ste mali dieťaťu dopĺňať aj pitný režim. Kľudne mu preto niekoľkokrát za deň dajte napiť buď detský čaj alebo dojčenskú vodu.
Pri príprave prvých príkrmov je dobré začať len s jedným druhom ovocia či zeleniny. Či už siahnete po doma pripravených kašičkách alebo po detských výživách vo forme 100 % ovocných pyré výživách, je len na vás. V prvých dňoch sa pritom odporúčajú najmä zeleninové príkrmy pripravené z petržlenu, brokolice, karfiolu, špenátu, zemiakov, sladkých zemiakov či mrkvy. Ovocným variantom prvého príkrmu môže byť detská výživa z jabĺk alebo hrušiek. Nie všetky príchute budú vášmu dieťaťu chutiť, napriek tomu by ste mu ich mali opakovane podávať a skúšať až dovtedy, kým si všetky tieto nové chute neosvojí. Každá surovina, z ktorej príkrm pripravujete, musí byť uvarená, nezabudnite však, že príkrm nemáte soliť, sladiť a ani inak dochucovať.
Opatrne treba pracovať s potravinami obsahujúcimi alergény. Tie nikdy nekombinujte a podávajte vždy len v minimálnom množstve, aby ste mali možnosť spozorovať prípadné alergické reakcie.
V 6. mesiacoch môžete príkrmy sčasti kombinovať aj s „jedlom do ruky”. Uchopením jedla do vlastných rúk si bude dieťa rozvíjať jemnú motoriku a postupne koordinovať pohyby na trajektórii medzi rukou, očami a ústami. Jedlom do ruky môže byť napríklad mäkká varená zelenina (mrkva, brokolica, karfiol, petržlen, tekvica), mäkké alebo varené ovocie bez pridaného cukru (jablko, hruška, broskyňa, melón, banán), kúsky avokáda či varené škrobové jedlá (zemiaky, sladké zemiaky).
Do 7. mesiaca ste zvyknutí na to, že dieťa nakŕmite vždy vtedy, keď je hladné. V 7. mesiaci sa však jeho režim mierne ustáli. Zvyčajne sa jeho strava stabilizuje na 3 jedlách denne (raňajky, obed a večera), ktoré budú dopĺňať zhruba 4 dojčenia. Materské mlieko si dieťa pritom bude pýtať najmä po prebudení, po obede, po večeri a pred spaním. S pribúdajúcim množstvom pevnejšej stravy však bude mlieko potrebovať stále menej a menej.
Postupne zvyšujte nielen objem, ale aj rozmanitosť stravy tak, aby v nej dieťa dostávalo všetky vitamíny, minerály a živiny potrebné na energiu. Strava vášho dieťaťa bude už vo veku 7 až 9 mesiacov bohatšia, pričom by mala pozostávať najmä z ovocia a zeleniny, zemiakov, chleba, ryže, cestovín a iných škrobových jedál. Okrem toho by v ich jedálničku nemala chýbať ani fazuľa, strukoviny, ryby, vajcia, mäso a iné nemliečne zdroje bielkovín, pasterizované plnotučné mliečne výrobky (obyčajný jogurt a syr s nižším obsahom soli).
Dieťa má v tomto veku už lepšie rozvinutý žuvací reflex, preto mu môžete viac jedál podávať v kašovitej a hrudkovitej forme. Okrem toho by ste mali vo väčšom množstve zapájať aj “jedlo do ruky”. Stále sa však vyhýbame soli a cukru.
Dieťa vo veku od 10 do 12 mesiacov by už malo byť schopné zvládať prenos aj menších kúskov jedla do úst, či samé sa napiť z detského pohára. Jeho strava by mala aj naďalej pozostávať z raňajok, obedov a večerí (i keď vo väčších porciách), pričom po hlavnom jedle môžete navyše pridať aj dezert vo forme 100 % ovocnej výživy. Zväčšením porcií sa opäť mierne zníži prísun materského mlieka, napriek tomu však dieťa ešte stále môžete kŕmiť aj trikrát denne. Pri príprave všetkých pokrmov sa zároveň naďalej vyhýbame používaniu soli a cukru.
Od 12 mesiacov by mala byť strava dieťaťa naozaj pestrá. Stále bude fungovať zhruba na 3 jedlách denne, no do ich obsahu by ste mali zakomponovať nielen škrobové suroviny, ale aj ovocie, zeleninu, mliečne výrobky a bielkoviny zo živočíšnych aj rastlinných zdrojov.
Dôležitou súčasťou stravy ročného dieťaťa je aj zdravý snack, ktorý by ste mu mali dopriať minimálne dvakrát za deň. Z čerstvého ovocia siahnite najmä po jablku, banáne, zrelej obielenej hruške či broskyni. Tie však môžete dieťaťu dopriať aj vo forme ovocnej výživy. Vhodnou voľbou je aj varená alebo surová zelenina, z ktorej môžete siahnuť najmä po ružičkách brokolice, mrkvových tyčinkách alebo po uhorke. Okrem ovocia a zeleniny môžete ako snack použiť aj obyčajný plnotučný jogurt, tyčinky syra s nižším obsahom soli, nesolené a nesladené ryžové alebo kukuričné chrumky.
Nasledujúce mesiace a roky už budú z hľadiska stravovania oveľa jednoduchšie. S pribúdajúcim vekom bude môcť dieťa jesť stále viac jedál a po dovŕšení 1,5 až 2 rokov sa takmer úplne priblíži strave dospelého človeka. Samozrejme, viac skonzumovaného jedla pôjde vždy na úkor menšieho objemu materského mlieka, až sa od neho dieťa nakoniec úplne odstaví, často aj samé. Tak, ako vždy, aj teraz ho treba len pozorne sledovať a všímať si signály, ktoré nám vysiela.