Jesenné obdobie praje všetkým, ktorí celý rok čakajú, kedy bude ten správny čas vyskúšať všetky zaujímavé recepty, ktoré počas neho zozbierali. A preto aj my vám chceme opäť priniesť fajnotky, pri ktorých otestujete svoje kulinárske schopnosti a uspokojíte svoj maškrtný jazýček. A to všetko zdravou cestou.
Rakytník a rakytníková šťava sú známymi bojovníkmi proti chorobám z prechladnutia v období, keď slniečka je menej a zima nám klope na okná. Ale nielen tak môžeme rakytník využiť. Prinášame vám 3 zaujímavé recepty, ktoré si na jeseň a možno aj počas celého roka obľúbite. Zohrejte sa spolu s nami.
Ingrediencie:
3 hrnčeky jemných ovsených (špaldových) vločiek
400 ml kravského (rastlinného) mlieka
1 vajce
2 polievkové lyžice trstinového (kokosového) cukru
6 lyžíc mandľovej múky
olej na vyprážanie (my používame kokosový)
100 g čerstvého rakytníku (alebo 1 dcl rakytníkovej šťavy)
4 lyžice medu (alebo iného sladidla)
1 lyžica agaru
Postup:
Rakytník rešetliakový je veľmi kyslou bobuľou, čo je spôsobené obrovským množstvom vitamínu C. Obsahuje ho 25x viac ako citrón.
Ingrediencie:
250 g rakytníku
pol litra pomarančového džúsu (ideálne 100%)
2 kusy škoricovej kôry
2 pomaranče
2 lyžice medu
Postup:
Rakytník prepláchneme a dáme variť na miernom plameni s džúsom, škoricou a medom približne 20 minút. Keď je tekutina zredukovaná na polovicu, rozdelíme do pohárov plátky pomaranča a zalejeme ich do polovice pripravenou zmesou. Zvyšok dolejeme horúcou vodou. Dosladíme podľa chuti.
Rakytník bobule sú často označované ako prírodné antidepresívum, a to vďaka ich optimistickej oranžovej farbe. Zistilo sa, že rakytník obsahuje alkaloid hippophein, z ktorého sa tvorí látka serotonín – hormón šťastia. Ak ho máte dostatok, máte dobrú náladu, dostatok motivácie a energie púšťať sa do vecí v plnej sile.
Ingrediencie:
1 zväzok mrkvy s vňaťou
100 g masla (olej)
soľ a korenie
250 g quinoa
4 lyžice oleja
150 g rakytníku
100 g červených ríbezlí
1 polievkovú lyžicu javorového sirupu
1 polievkovú lyžicu balzamikového octa
2 lyžice červeného vína (ideálne portského)
Postup:
Prajeme vám dobrú chuť! 🙂