GRANÁTOVÉ JABLKO
Vitamíny: C, B1, B2, B3, B9, E, A
Minerálne látky: zinok, vápnik, fosfor, horčík, meď, sodík, železo a draslík
Pôvod granátového jablka
Granátovník pochádza z horských oblastí Iránu, Afganistanu, Pakistanu, Jemenu a prednej Ázie. Odtiaľ sa rozšíril do celej západnej Ázie a Európy, najmä do krajín okolo Stredozemného mora. Patrí medzi najstaršie ovocné druhy a odhaduje sa, že v Palestíne ho pestovali už pred 5000 rokmi. V predkresťanskom Egypte bol považovaný za posvätný ker a jeho plody sa našli aj v egyptských hrobkách. Granátové jablko sa spomína aj v starovekej ázijskej mytológii ako atribút rôznych bohov a bohýň, zatiaľ čo v antickom Grécku boli Hádes a Persefoné zobrazovaní v podsvetí s granátovým jablkom v ruke.
Granátovník púnsky, na ktorom rastú granátové jablká, je dnes rozšírený hlavne v Ázii, Severnej Amerike, Argentíne či Stredomorí. Ker dorastá do maximálnej výšky 3,5 metra, samotné granátové jablko bežne meria približne 10 cm a môže vážiť aj pol kila. Vnútri plodu granátového jablka sa v tvrdej kožovitej šupe nachádza približne 600 semien jasnej červenej farby. Chuťou a farbou pripomínajú ríbezle.
Obsahové látky granátového jablka
Granátové jablko obsahuje najmä veľké množstvo vody, ale aj bielkoviny (vrátane 15 rôznych aminokyselín), vlákninu, minerály ako železo, zinok, horčík či draslík, omega-6 mastné kyseliny, vitamíny C, B1, B2, B3 a A. Bobule granátového jablka sú mimoriadne bohaté na polyfenoly, silné antioxidanty.
Liečivé účinky granátového jablka
Granátové jablko je predovšetkým bohatým zdrojom antioxidantov, ktoré bránia usadzovaniu škodlivých voľných radikálov v tele. Jeho plody tiež vyrovnávajú kyslé prostredie v žalúdku pre lepšie trávenie, pomáhajú udržiavať cievy v zdravej kondícii a celkovo regulujú krvný tlak.
- Granátové jablko je prírodné antipyretikum, ktoré znižuje telesnú teplotu, má protizápalový účinok, mierni vnímanie bolesti a uľahčuje priebeh akútnych vírusových ochorení. Je preto prírodným liekom na posilnenie imunity a predchádzanie nachladnutiu.
- Plody granátového jablka vďaka vysokému obsahu tanínu podporujú trávenie, zlepšujú metabolizmus a podporujú vylučovanie toxínov z tela.
- Obsah kyseliny citrónovej, kyseliny jablčnej, kyseliny šťaveľovej a ďalších organických kyselín v granátovom jablku pomáha ľuďom s problematickou pleťou zbaviť sa stareckých škvŕn, akné či pieh, pokožka je vďaka nim hladšia a jasnejšia.
- Granátové jablko pomáha obnoviť hormonálnu rovnováhu u oboch pohlaví a zlepšuje sexuálny život. Ženám môže uľaviť pri bolestivej menštruácii a menopauze, mužom napomáha pri problémoch s potenciou.
- Bobule granátového jablka sú tiež zdrojom vitamínu A a antokyanu, ktorý dokáže aktivovať metabolické procesy v tkanivách oka a zlepšiť videnie. U starších ľudí môže zabrániť rozvoju šeroslepoty a šedého zákalu.
- Flavonoly obsiahnuté v šťave z granátového jablka pomáhajú blokovať zápal kĺbov, ktorý je spúšťačom artritídy.