Poznáte to, idete si kľudne do práce a v tom vás do chrbta zasiahne šíp. A vy máte také typické pokazené ráno, ale ako správny Indián viete presne, čo spraviť, pretože máte po ruke brusnice.
A teraz žarty bokom. Indiáni skutočne poznali neuveriteľné schopnosti brusnice, ktorá nie len chutí výborne v kombinácií s hovädzinou, ale má aj mnohé liečivé účinky.
Indiánske kmene dobre poznali liečivé schopnosti bylín a plodov. Zákonite im nemohla uniknúť ani táto chutná červená bobuľa. Brusnice mimo toho, že obsahujú veľa vitamínov (C, A, B1, B2, B3, B6, B9) a minerálnych látok (horčík, vápnik, mangán, draslík, železo…), majú aj protizápalové účinky a zabraňujú vzniku infekcií. Práve poslednú menovanú vlastnosť si všimli aj Indiáni.
Keďže indiánske kmene z času na čas medzi sebou súperili a bojovali, dochádzalo k mnohým zraneniam. Aj keď z hollywoodskych filmov vieme, že šíp zabíja na jednu ranu, realita bola iná a po ich zásahoch ostávali často zranenia. Pokiaľ vás už šíp zranil, vaším najväčším nepriateľom sa stala infekcia. Práve vtedy na scénu prichádzajú brusnice, z ktorých Indiáni vyrábali mastičky a tie aplikovali na vzniknuté rany. Tým zabránili vzniku smrteľných infekcií.
Ani v súčasnosti brusnice neslúžia len ako chutná príloha ku pokrmom. Majú celý rad pozitívnych vlastností a dajú sa použiť ako domáci liek. Napríklad čistia močové cesty a utlmujú ich zápal, znižujú riziko vzniku rakoviny, podporujú tvorbu kolagénu, alebo sú dobrým pomocníkom na liečbu zápalu ďasien. Rovnako ich možno použiť ako pomocníka pri chudnutí, keďže podporujú odvodnenie organizmu, prečistenie, zlepšujú trávenie a urýchľujú vyprázdňovanie.
Brusnice sú skutočne zázračné bobule a majú široké využitie. Pokiaľ vás ale dnes niekto trafí šípom, predsa len radšej vyhľadajte lekára.
Zdroj titulnej fotografie: Pixabay